TARİHÇE:
İzmir Türk-Amerikan Derneği; Türkiye'nin NATO'ya üye olmasının ardından İzmir'e görevli olarak gelen Amerikalılar ile Türkler arasındaki ilişkilerin gelişmesiyle iki ülke dostluğunu ve kültür ilişkilerini güçlendirmek amacıyla 1954 yılında bir grup Türk ve Amerikalı tarafından kurulmuştur.

Derneğin Amacı, Türklerle İzmir’de bulunan Amerikalılar ve diğer yabancı uyruklular arasındaki ilişkileri geliştirmek, ülkelerarası dostluğu ve kültürel alışverişi güçlendirmek ve bu amaçla bir toplantı yeri vücuda getirerek, sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunmaktır.

TAD Lisan Kursları İzmir'in İngilizce öğreten ilk kurumlarından biridir. Kültür ve sanat etkinlikleriyle 62 yıldan beri İzmir'in çağdaşlaşmasına katkı sağlamaktadır.

TAD'nin YAPISI:
TAD iki yılda bir Genel Kurul'un seçtiği 9  üyeden oluşan Yönetim Kurulu tarafından yönetilir. Denetim Kurulunu ise 3 Türk üye oluşturur. Başlangıçta Türk ve Amerikalı üyelerin kurduğu derneğe daha sonra diğer yabancı uyruklu üyeler de katılmıştır.

TAD'de yasalar gereği paralı etkinlikler "TAD İktisadi İşletmesi" nce yürütülür. Kurslar Bölümü İktisadi İşletme içerisinde yer almaktadır. Kendi binasında faaliyet gösteren TAD; kurslar binası, bilgisayarlı lisan laboratuarı, sergi salonu, üye salonu, konferans odası, sinema-konser salonu ve hobby odaları ile komple bir tesistir.